Pamiętamy o żydowskich sąsiadach

Po raz drugi w rocznicę zagłady Żydów z Czarnego Dunajca odbyła się uroczystość upamiętniającą to wydarzenie. Obchody rozpoczęły się w poniedziałek 28 sierpnia o godz. 17 na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu.

28 sierpnia to symboliczna data, 28 sierpnia 1942 r. był ostatnim dniem społeczności żydowskiej z Czarnego Dunajca. Dwa dni później większość Żydów z Podhala została załadowana w Nowym Targu do wagonów towarowych i przewieziona w strasznych warunkach do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zginęła. - Chciałbym, żebyśmy się tutaj spotykali co roku i pamiętali o tych wydarzeniach i o naszych żydowskich sąsiadach, którzy tutaj kiedyś mieszkali - mówił Michał Szaflarski, jeden z organizatorów obchodów.

obchody4

Podobnie jak w ubiegłym roku w obchodach udział wzięli potomkowie czarnodunajeckich Żydów. Tym razem na uroczystość przyjechała z Danii Irena Horowitz Lauridsen, córka urodzonego w 1914 r. w Czarnym Dunajcu Chaima Horowitza oraz z Krakowa Kirena Horowitz Rympel (córka Eliasza Horowitza, brata Chaima) z synem Jakubem. Uroczystości transmitowano na żywo przez internet, dzięki czemu mogli w nich wziąć udział również potomkowie z zagranicy (m.in. z USA, Niemiec, Holandii i Izraela), którzy nie mogli przyjechać do Polski.

Modlitwę na cmentarzu poprowadziła kantorka reformowanych społeczności żydowskich Ryfka Foremniak, po odśpiewaniu psalmów i odmówieniu kadiszu za zmarłych odczytano na głos wszystkie imiona i nazwiska ofiar Zagłady z Czarnego Dunajca i okolicznych wsi.

Po uroczystościach na cmentarzu w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji odbyło się spotkanie z potomkami, część z nich wzięła udział również przez internet. Michał Szaflarski pokazał prezentację i opowiedział o nowej stronie internetowej jewishczarnydunajec.pl, która jest cyfrowym archiwum społeczności żydowskiej z Czarnego Dunajca. Spotkanie odbyło się po polsku i angielsku.

Na koniec krótki recital w budynku dawnej synagogi dała kantorka Ryfka Foremniak.

Organizatorzy obchodów dziękują za pomoc Centrum Kultury i Promocji Miasta i Gminy Czarny Dunajec oraz fundacji Forum Dialogu, która współfinansowała stworzenie strony jewishczarnydunajec.