Tradycją już się stało, że na upamiętnienie ofiar Holokaustu z Czarnego Dunajca i okolic przyjeżdżają potomkowie rodzin tutejszej społeczności żydowskiej z Polski i z zagranicy. Na poprzednich uroczystościach gościliśmy rodziny z Izraela, Niemiec, Holandii, Danii i Krakowa. W tym roku na obchody 82. rocznicy zagłady Żydów do Czarnego Dunajca przyjechał Israel Koren z żoną Chają z Netanji w Izraelu.
Fot. Jagoda Bukowska-Ziółko
Tradycyjnie też modlitwę na cmentarzu prowadziła Ryfka Foremniak, kantorka progresywnych społeczności żydowskich, a kadisz i modlitwę El Male Rachamim odmówił Israel Koren. Na dwóch kamiennych tablicach na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu jest widocznych prawie 500 nazwisk, które udało się odszukać i potwierdzić podczas projektu Dariusza Popieli “Ludzie, nie liczby” w 2020 roku. Ale od tamtego czasu ciągle pojawiają się nowe nazwiska i lista jest uzupełniana, w tym roku na cmentarzu odczytano wspólnie na głos ponad 500 imion i nazwisk ofiar Holokaustu. Pod pomnikiem ofiar Holokaustu zostały też złożone kwiaty w imieniu społeczności Czarnego Dunajca.
Fot. Jagoda Bukowska-Ziółko
Po uroczystościach na cmentarzu odbyło się spotkanie z potomkami. Israel Koren opowiedział o historii swojej rodziny. Jego ojciec Józef Dawid Korngut urodził się w 1900 roku w Czarnym Dunajcu. W rodzinnym archiwum zachował się dowód osobisty jego ojca wystawiony w czerwcu 1939 roku przez wójta Tadeusza Bryjaka oraz odpis aktu urodzenia jego matki i częściowo zachowany ojca. Kopie dokumentów zostały przekazane do cyfrowego archiwum poświęconego historii Żydów z Czarnego Dunajca “Jewish Czarny Dunajec”, historia jego rodziny zostanie opisana. W spotkaniu transmitowanym przez internet wzięli udział również potomkowie czarnodunajeckich Żydów z Polski, Izraela, USA, Holandii i Danii. Na koniec, też już tradycyjnie, recital pieśni żydowskich w budynku dawnej synagogi dała Ryfka Foremniak. Wcześniej kantorka otrzymała prezent-niespodziankę: obraz przedstawiający synagogę w Czarnym Dunajcu, którego autorem jest miejscowy malarz Jacek Wiśniewski.
Fot. Michał Szaflarski
Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu upamiętnienia:
Ryfce Foremniak, kantorce progresywnych społeczności żydowskich
Centrum Kultury i Promocji Miasta i Gminy Czarny Dunajec
Jagodzie Bukowskiej-Ziółko
Wojtkowi Głowaczowi
Jackowi Wiśniewskiemu
Annie Brzyskiej
Narcyzowi Listkowskiemu
Stanisławie i Józefowi Szaflarskim
Marcie Mazik
Specjalne podziękowania dla Tamar Kedar i Estery Bardack, córek Róży Steiner z Czarnego Dunajca oraz ich mężów.