Czarny Dunajec w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

Ważna, kompleksowa, obszerna opowieść o Holokauście: jego przyczynach, przebiegu i konsekwencjach. Jeżeli ktoś nie zna za bardzo tematu, w bardzo przystępny sposób pokazano na czym polegała Zagłada. Jeżeli ktoś zna dobrze temat, może się dowiedzieć czegoś nowego, np. o Zagładzie w innych krajach niż Polska. 

“Przystępny sposób” nie oznacza, że łatwy i przyjemny, bo są na stałej wystawie bardzo drastyczne, ale potrzebne obrazy: archiwalne nagrania i zdjęcia z masowych egzekucji, z wyzwalania obozów. To zostaje w pamięci na długo i ma zostać na długo. 

W muzeum znajdują się hasła typu: “Nie mamy odpowiedzi na wszystkie pytania”, “Pomyśl o tym, co zobaczyłeś”. Człowiek wychodzi stamtąd z myślą: pewne mechanizmy w historii się powtarzają, również dzisiaj, co możemy zrobić, żeby je zatrzymać?

Na jednej ze ścian między wystawami wypisane są nazwy miejscowości w Europie, w których kiedyś żyły społeczności żydowskie. Jest na niej też nazwa Czarnego Dunajca.

Oprócz wystawy głównej w budynku Muzeum Holokaustu w centrum Waszyngtonu placówka posiada również archiwum, które znajduje się poza miastem. Dostęp do niego mają przede wszystkim badacze Zagłady, ale też dziennikarze czy nauczyciele. Niektóre materiały są dostępne tylko na miejscu, nie można ich zobaczyć w zasobach online. W taki sposób znalazłem między innymi zdjęcie jednego z tzw. “Dzieci Teheranu”, które pochodziło z Czarnego Dunajca, fotografię z czasów wojny z niemieckim żołnierzem rozmawiającym z Żydem z opaską z gwiazdą Dawida oraz relację jednego z Ocalałych, który wojnę przeżył na terenie Polski. Historie te opiszę później oddzielnie.

Więcej o muzeum na stronie https://www.ushmm.org/pl